Poland 22 März 2022

Tania konfiguracja VoIP na telefon i komputer, darmowy SIP i PBX

Szukasz taniego rozwiązania dla połączeń VoIP, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach telefonicznych? Co powiesz na przejście na VoIP dla Twojego telefonu i komputera i cieszenie się niezawodnym połączeniem? Chcesz mieć konfigurację VoIP z niezawodnym serwerem SIP i PBX za darmo?

prawdź nasz przewodnik po najlepszych usługach VoIP z 2021 roku poniżej. Zaopatrz się w system VoIP, który gwarantuje wysoką jakość połączeń przy niskich kosztach!

Najlepsze rozwiązania VoIP w Polsce

Telefonia VoIP, choć bardzo znana i powszechnie używana w firmach, dla wielu użytkowników indywidualnych jest terminem zupełnie obcym. Czym jest telefonia VoIP? Czy warto się nią zainteresować? Co jest potrzebne, aby rozpocząć rozmowy za pośrednictwem tej metody? Wszystko to znajdziesz w tym artykule.

VoIP w Polsce

Czym jest VoIP?

Skrót VoIP oznacza „Voice over Internet Protocol”, czyli w tłumaczeniu na język polski „Głos przez protokół internetowy”. Tego rodzaju telefonia pozwala na prowadzenie rozmów za pomocą łącza internetowego. Większość osób zapewne kojarzy aplikacje takie jak Skype czy Zoom, które są przykładami rozmów VoIP, jednak jest to jedynie mały wycinek możliwości tego rodzaju telefonii. Technologia VoIP pozwala także na prowadzenie rozmów z użytkownikiem tradycyjnej telefonii analogowej. Mówiąc prościej, dzięki temu rozwiązaniu za pomocą Internetu możesz łączyć się z telefonami stacjonarnymi czy komórkowymi.

Czy telefonia VoIP jest dostępna w Polsce?

Technologia VoIP jest dostępna w zasadzie dla każdego użytkownika Internetu, bez względu na jego lokalizację. Choć wiele osób nie ma pojęcia o możliwościach tego rodzaju telefonii, VoIP jest dostępne w Polsce już od dawna. W roku 2004 Polska była jednym z 5 państw, w których telefonia internetowa była najszerzej wykorzystywana.

Obecnie w Polsce telefonię VoIP oferuje kilkudziesięciu operatorów, zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych. Najciekawsze oferty znajdziesz w części „Przegląd dostawców VoIP w Polsce”.

VoIP a tradycyjna telefonia

Rozmowy za pomocą technologii VoIP mogą odbywać się przez aplikację na komputerze lub telefonie komórkowym albo poprzez telefon stacjonarny (zwykły lub telefon VoIP). Podczas używania telefonu rozmowa tego typu nie różni się znacznie od tradycyjnej konwersacji. Telefony VoIP wyglądają dokładnie tak samo, jak tradycyjne telefony stacjonarne i posiadają w zasadzie te same funkcje. Jakość rozmowy VoIP jest jednak zależna od jakości połączenia internetowego oraz jakości posiadanego sprzętu.

Ponadto połączenia VoIP oparte są na kontach użytkowników i adresach SIP, dzięki czemu w jednym momencie prowadzonych może być kilka rozmów, w odróżnieniu od tradycyjnej telefonii, w której z danego numeru w jednej chwili można prowadzić tylko jedną rozmowę.

Telefonia VoIP jest także znacznie tańsza niż klasyczne rozmowy telefoniczne. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku połączeń zagranicznych, których koszt u tradycyjnego operatora może opiewać nawet na kilkaset złotych. Ponadto u wielu operatorów VoIP rozmowy w kręgu jednej sieci są całkowicie darmowe, a połączenia krajowe to koszt zaledwie kilku groszy za każdą minutę połączenia.

Jak używać telefonii VoIP?

Czego potrzebujesz do rozmów VoIP?

Nie zdziwi chyba nikogo fakt, że do rozmów VoIP potrzebny jest przede wszystkim dostęp do Internetu. Jakość połączenia zależy przede wszystkim od szybkości łącza internetowego, dlatego przed rozpoczęciem przygody z technologią VoIP dobrze jest upewnić się, że Internet w domu udźwignie takie rozmowy.

Aby rozpocząć rozmowy VoIP, potrzebny jest komputer, telefon analogowy lub telefon VoIP (u części operatorów wystarczy także aplikacja ściągnięta na telefon komórkowy). Po wyborze operatora w niektórych przypadkach należy podpisać umowę, a następnie założyć konto, dzięki któremu prowadzenie rozmów stanie się możliwe.

Jak wybrać właściwego operatora?

Oferty przedstawiane przez operatorów świadczących usługi VoIP znacznie różnią się od siebie i dla każdej osoby dostawcą idealnym może okazać się inna firma. Wybór odpowiedniego operatora zależy przede wszystkim od wymogów klienta i tego, które funkcje będzie on wykorzystywał najczęściej.

Szczegółowe informacje na temat kilku dostawców znajdziesz w części „Przegląd dostawców VoIP w Polsce”, tutaj jednak przedstawię kilka podstawowych kryteriów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze operatora.

Przede wszystkim spójrz na ceny. Na to kryterium składa się kilka elementów. Sprawdź dokładnie ceny połączeń przy rozmowach krajowych i zagranicznych, sposób naliczania opłat (sekundowy lub minutowy), tryb rozliczeń (abonament lub prepaid), ceny dodatkowych funkcji. Jest to jeden z najistotniejszych elementów współpracy z operatorem i dobrze jest wiedzieć dokładnie, za co będziesz płacić.

Usługi dodatkowe. To kolejna istotna sprawa, która może przesądzić o wyborze dostawcy. Z całą pewnością inne potrzeby będzie mieć ogromna firma obsługująca call centre, a inne niewielkie gospodarstwo domowe. Sprawdź, czego potrzebujesz poza samym numerem i możliwością wykonywania połączeń i czy dany operator ma tę funkcję w swojej ofercie.

Opinie użytkowników. To jedna z najważniejszych czynności podczas sprawdzania rynku w niemal każdej branży. Czy operator wywiązuje się ze swoich obowiązków? Czy wszelkie problemy i usterki rozwiązuje bez zbędnej zwłoki? Jak działa Customer Service danej firmy? Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, lepiej sprawdź te informacje.

Jaką infrastrukturę wybrać?

W momencie wyboru operatora VoIP musisz wiedzieć, w jaki sposób chcesz przeprowadzać swoje rozmowy. Czy jesteś użytkownikiem indywidualnym, który telefonu potrzebuje do domu, czy też zakładasz firmę i potrzebujesz rozwiązań dla wielu pracowników? Wolisz przeprowadzać swoje rozmowy za pomocą komputera lub smarfona, czy też telefonu stacjonarnego? Od tego wszystkiego zależy infrastruktura, którą powinieneś wybrać.

Spośród infrastruktury do wykonywania połączeń wyróżniamy:

Telefony IP- wyglądem nie różnią się zupełnie od klasycznych telefonów stacjonarnych, jednak stworzone są do wykonywania połączeń przez łącze internetowe.

Softphone- jedno z najpopularniejszych rozwiązań w telefonii VoIP. Jest to aplikacja, dzięki której połączenia możesz wykonywać z komputera lub smartfona. Można łączyć ją z telefonami IP i bramkami VoIP

Bramki VoIP- dzięki nim możesz wykonywać połączenia VoIP ze zwykłego telefonu stacjonarnego.

PBX- jest to rozwiązanie wykorzystywane najczęściej w firmach. Centrala PBX pozwala na nadawanie numerów wewnętrznych i przenoszenie połączeń.

Przegląd dostawców VoIP w Polsce

Oferty dla telefonów i komputerów

FCN- Operator umożliwia z korzystania z połączeń VoIP zarówno z aplikacji na komputer i telefon, jak i telefony IP oraz bramki VoIP. Dzięki temu każdy może znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. W opcji pre-paid każdy użytkownik otrzymuje pierwszy miesiąc za darmo, a kolejne to jedynie kilka złotych brutto. Możliwy jest także abonament dający nieco więcej przywilejów, którego cena to z kolei kilkanaście złotych. Przeniesienie numeru do FCN jest całkowicie darmowe, a większością formalności firma zajmuje się za klienta. Dodatkowo na stronie internetowej operatora znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące wszystkich usług, zasad korzystania z telefonii VoIP i wielu innych.

HaloNet- Połączenia do Polski to jedynie 0,07zł za minutę na numery stacjonarne i 0,18zł na numery komórkowe. Abonament u operatora jest całkowicie darmowy, a roczne utrzymanie jednego numeru to zaledwie 1zł. Taka sama cena obowiązuje za przeniesienie numeru, a wszystkie rozmowy wewnątrz sieci HaloNet są za darmo. Operator w swojej ofercie ma możliwość wykonywania połączeń zarówno przez telefony (analogowe, IP, komórkowe), jak i komputery. Każdy nowy klient HaloNet może otrzymać w prezencie 5 darmowych minut, a w późniejszym czasie im wyższą kwotą doładuje swoje konto, tym więcej darmowych minut uzyska.

Oferty obu dostawców są do siebie dość zbliżone. FCN w swojej ofercie zawiera nieco więcej przywilejów, jednak przy współpracy z HaloNet roczne opłaty utrzymania numeru są minimalne. Choć opłata za minutę połączenia w tym drugim jest nieco droższa, w przypadku wykonywania niewielkiej ilości połączeń w rozliczeniu rocznym HaloNet może okazać się opcją znacznie tańszą. Oferty z darmowymi centralami PBX

Cloud PBX- Po zarejestrowaniu się u operatora każdy użytkownik otrzymuje darmową centralę PBX w wersji podstawowej. Wraz z nią udostępnionych jest 5 numerów wewnętrznych oraz pełna funkcjonalność, z wyjątkiem nagrywania rozmów i wirtualnego faxu. Wszystkie usługi dodatkowe są płatne, jednak ich ceny są relatywnie niskie, a klient może dobierać je według własnych potrzeb. Minuta połączenia stacjonarnego to koszt 0,07zł, a połączenia komórkowe 0,15zł.

Zadarma - Darmowa wersja centrali PBX obejmuje ofertę standardową. Użytkownik dostaje w niej 30 numerów wewnętrznych, możliwość nagrywania rozmów, przekierowywanie rozmów, automatyczną sekretarkę, pocztę głosową, menu głosowe oraz wiele innych. Wersja ta posiada możliwość rozszerzenia funkcji za dodatkową opłatą lub przejście na funkcję płatną, która zawiera znacznie więcej przywilejów.

Zadarma w swojej darmowej wersji z całą pewnością posiada więcej funkcji, na które składa się m.in. nagrywanie rozmów, czy menu głosowe. Jednakże w przypadku niewielkich wymagań (na przykład w małym przedsiębiorstwie) oferta Cloud PBX z możliwością dodawania usług według własnych potrzeb może okazać się korzystniejsza.

Różnorodne oferty

EasyCall - Oferta abonamentu dla firm podzielona jest na kilka kategorii, każda zawiera inną ilość przywilejów, a ich ceny wahają się od 15,90zł miesięcznie do 299zł i więcej (w przypadku wyceny indywidualnej dla dużych przedsiębiorstw). Najczęściej wybierany pakiet gold zawiera w sobie wirtualną centralę, fax, biuro, ponad 3000 bezpłatnych minut i 8 linii w pakiecie. Jego cena to 199zł miesięcznie.

TeleCube - Oferta dla firm także podzielona jest na kilka kategorii, których ceny są w przedziale 39zł- 229zł miesięcznie. Najczęściej wybierany pakiet Biznes zawiera do 400 darmowych minut, 10 numerów wewnętrznych, 5 numerów zewnętrznych i jeden komórkowy, wirtualny fax, centralę PBX, wirtualnego lektora i rejestrowanie rozmów.

W przypadku firm, w których wykonywanie telefonów jest podstawą działania, EasyCall może okazać się nieco lepszym wyjściem. Operator ten daje bowiem znacznie więcej darmowych minut dla swoich klientów niż TeleCube. Ten drugi jednak w swojej ofercie ma znacznie tańsze abonamenty i więcej dodatkowych opcji, co może sprawdzić się w przypadku przedsiębiorstw wykonujących jedynie kilka telefonów dziennie.

Podsumowanie

Czy warto używać VoIP?

Telefonia VoIP z całą pewnością może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą rezygnować z telefonu stacjonarnego i jednocześnie mają dostęp do dobrej jakości połączenia internetowego. Jest to znacznie tańsza alternatywa dla tradycyjnej telefonii, szczególnie w przypadku rozmów międzynarodowych. VoIP posiada także szereg opcji niedostępnych w zwykłych telefonach stacjonarnych, jak na przykład przekierowywanie rozmów na telefon komórkowy w przypadku nieobecności w domu.

Jest to także świetne rozwiązanie od lat wykorzystywane w firmach. Wraz z centralą PBX pozwala bowiem na połączenie całej firmy w jedną sieć telefoniczną, której koszty są nieporównywalnie niższe niż linii tradycyjnej. Ponadto większość operatorów pozwala na nagrywanie rozmów, przekierowywanie ich, ustawienie menu głosowego oraz wiele innych.

Który dostawca VoIP jest najlepszy?

Wybór dostawcy przede wszystkim powinien zależeć od potrzeb klienta. Inne bowiem będzie miał klient indywidualny szukający rozwiązań do swojego domu, a inne firma zatrudniająca 50 pracowników, którzy wykonują kilkanaście połączeń dziennie.

Dla klientów indywidualnych, którzy chcą korzystać z telefonu IP lub telefonu analogowego dobrym rozwiązaniem okazać może się FCN, jednak przy wykonywaniu niewielkiej ilości połączeń w rozliczeniu rocznym tańszą alternetywą może być HaloNet, które dodatkowo w swojej ofercie ma sporo promocji z darmowymi minutami.

Z kolei dla klientów biznesowych, którzy potrzebują centrali PBX i możliwości indywidualnego doboru każdej funkcji dodatkowej idealny może okazać się Cloud PBX. Zadarma, cieszący się najlepszymi opiniami klientów w swojej darmowej ofercie standardowej posiada z kolei więcej funkcji z możliwością rozszerzenia pakietu w późniejszym czasie.

Dla przedsiębiorstw z różnorodnymi wymaganiami, które nie wykonują wielu połączeń w miesiącu tanią, a zarazem szeroką ofertę przedstawił TeleCube. Jeśli jednak kilkaset minut miesięcznie okazałoby się niewystarczające, naprzeciw potrzebom wychodzi EasyCall, który w swojej ofercie proponuje nawet kilka tysięcy darmowych minut.