Poland 22 März 2022

Porównywanie ofert na internet światłowodowy, Oferty dla studentów

Szukasz godnego zaufania połączenia internetowego? Zastanawiasz się nad zainstalowaniem światłowodów w twoim domu? A może jesteś studentem szukającym elastycznego i niedrogiego pakietu z Internetem? Porównaj online najlepsze oferty i znajdź pakiet dla siebie.

Sprawdź nasz przewodnik po najlepszych ofertach Internetu 2021. Znajdź plan internetowy, który będzie odpowiadał twoim potrzebom.

Internet stacjonarny – jak wybrać najlepszy i najtańszy?

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie we współczesnym społeczeństwie bez Internetu. Online robimy zakupy, szukamy mieszkania, rozmawiamy ze znajomymi, studiujemy, a często również pracujemy. Dlatego łącze musi spełniać określone wymogi, a wybór dostawcy jest istotną decyzją.

Pakiety Internetu stacjonarnego są uzależnione od adresu klienta i mogą się różnić nawet w obrębie tej samej wioski.

Ile kosztuje Internet stacjonarny?

Ceny Internetu różnią się w zależności od szybkości, pakietu a wreszcie od aktualnej oferty dostawcy. Internet często można wykupić wraz z kablówką i usługami telefonicznymi.

Chociaż sytuacja zmienia się z roku na rok i dostęp do światłowodu jest coraz bardziej powszechny, niektóre strefy są nadal skazane na powolne łącze. Z zasady im szybsze łącze, tym wyższy abonament, ale cena nie rośnie proporcjonalnie. Czasami za niewielką dopłatę można otrzymać o wiele szybsze połączenie, dlatego warto uważnie przyjrzeć się co najmniej kilku ofertom. Oprócz abonamentu można spotkać się z opłatami za aktywację czy ze wzrostem miesięcznej opłaty po upływie określonego czasu. Większość popularnych ofert oscyluje pomiędzy 50 a 70 zł miesięcznie w zależności od prędkości połączenia.

Na jakie pytania sobie odpowiedzieć przed podpisaniem umowy na Internet?

  • W jaki sposób korzystasz z Internetu?
  • Na ilu urządzeniach planujesz używać połączenia?
  • Czy wolisz urządzenia podłączone bezprzewodowo czy kablem?
  • Czy wraz z Internetem chcesz wykupić pakiet na telewizję lub telefon?

Światłowód czy kabel?

Światłowód jest nową, szybszą technologią. Cechuje się o wiele wyższą przepustowością i obniżonym ryzykiem zakłóceń zewnętrznych. Wraz ze wzrostem popularności także ceny stają się coraz bardziej dostępne. Zaletą tradycyjnego okablowania natomiast jest łatwość rozbudowy i zarządzania. Także serwisowanie i modyfikacje nie sprawią większego kłopotu. Wreszcie, to zwykle tańsza opcja, choć różnica nie jest już tak znacząca jak jeszcze kilka lat temu.

Wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami jest często uzależniony od miejsca zamieszkania. Może się okazać, że w danej lokalizacji dostępny jest tylko jeden z wariantów lub że warunki umowy różnią się dramatycznie.

A może Internet satelitarny?

Internet satelitarny to rozwiązanie przede wszystkim dla lokalizacji bez dostępu do popularniejszych łączy.

Z takiego Internetu korzystają jachty, statki, ale też ci mieszkający na odosobnieniu.

Największą zaletą tej technologii jest dostępność na terenie całej Polski bez względu na infrastrukturę.

Chociaż aktywacja kosztuje o wiele więcej niż w przypadku okablowania (około 200 zł zamiast standardowych ≈ 50 zł) to już miesięczne opłaty są porównywalne. Umowę podpisuje się na rok.

Jakie dokumenty są potrzebne do podpisania umowy?

Wymogi odnośnie potrzebnych dokumentów zależą od oferty, którą chcesz kupić. Potrzebować będziesz dowodu osobistego lub paszportu, a często też dodatkowego dokumentu typu zaświadczenie o zatrudnieniu na podstawie umowy, legitymacja emeryta lub rencisty, ważna legitymacja studencka albo faktura za prąd czy gaz.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy Internetu?

Prędkość łącza – jedna z ważniejszych cech Internetu, nie tylko dla graczy online. Prędkość przekłada się także na płynność działania sieci, a zatem zapobiega zawieszaniu się stron, restartowaniu się przeglądarki i przerwach w dostępie do sieci. Dostawcy zwykle chwalą się maksymalną szybkością transmisji, czyli przepustowością, ale rzadko wspominają o minimalnej prędkości. Dlatego warto się dopytać, czy operator przewiduje gwarantowaną minimalną szybkość. Limit przesyłu – chociaż nadal jest standardem w ofertach dla urządzeń mobilnych, wśród ofert Internetu stacjonarnego to już raczej przeżytek. Czas trwania umowy – generalnie im krótsza, tym lepsza. Oferty w tej branży zmieniają się na tyle szybko, że lojalność nie zawsze się opłaca. Nowe rozwiązania technologiczne mogą w krótkim czasie sprawić, że konkurencyjna oferta okaże się o wiele atrakcyjniejsza. Standardem jednak są dwa lata.

Pakiety z kablówką – warto sprawdzić ofertę lokalnych operatorów. Nie zawsze duże firmy oferują lepsze warunki. Może się okazać, że korzystniejszą ofertę dla Internetu, kablówki i telefonii, ma niewielki dostawca w sąsiedztwie. Plusem takiego rozwiązania jest też ułatwiony kontakt w przypadku pytań czy problemów. W mniejszych firmach zamiast czekać bez końca na infolinii i być przełączanym z działu do działu, często już pierwsza osoba, która odbierze telefon będzie w stanie ci pomóc.

Technologia połączenia – najnowszym rozwiązaniem oferowanym na szeroką skalę jest światłowód. Imponująca prędkość w połączeniu z coraz większą dostępnością, sprawia że to jedno z popularniejszych rozwiązań. Z kolei oferta kablówek bywa ograniczona infrastrukturą. Wreszcie łącza LTE bazują na technologii Internetu mobilnego, ale jest bardziej dopasowany do potrzeb klienta korzystającego z sieci w domu.

Najtańszy czy najszybszy?

Wszystko zależy od tego, do czego używasz Internetu. Jeśli potrzebujesz go głównie do korzystania z poczty elektronicznej czy zakupów online, tania opcja powinna w zupełności ci wystarczyć. Jeżeli jednak pracujesz zdalnie albo oglądasz dużo filmów online, szybsza opcja może być dla ciebie lepsza. Dla innych z kolei to nie szybkość czy cena będą kluczowe, ale stabilność. Zwłaszcza, jeśli mieszkasz w miejscu o ograniczonym zasięgu.

Który dostawca ma najkorzystniejszą ofertę Internetu w 2021?

Oferty dostawców Internetu zmieniają się dynamicznie, dlatego warto sprawdzić najnowsze aktualizacje przed podjęciem ostatecznej decyzji. Tak jak wspominaliśmy, ceny i dostępność pakietów różnią się w zależności od lokalizacji, dlatego nie wszystkie polecane oferty będą dostępne dla każdego adresu. Przy wyborze operatora zwróć też uwagę na dodatki, które możesz otrzymać w prezencie. Ze względu na dużą konkurencję na rynku, firmy prześcigają się w zachęceniu klienta atrakcyjnymi bonusami. Szczególną uwagę w 2021 r. zwróciły usługi trzech firm: Vectra, Netia i Orange.

Vectra

W Vectrze masz do wyboru kilka ofert w zależności od szybkości łącza - od 300 do 600 Mb/s. Zdecydować możesz też pomiędzy umową na dwa lata a bezterminową. Aktywacja bez względu na wariant kosztuje tylko złotówkę. Dowstawca ma też wśród propozycji pakiety z usłagami telefonicznymi i telewizją. Warto zwrócić uwagę na fakt, że po upływie dwóch lat cena abonamentu nieznacznie wzrośnie. W promocji firma oferuje konto na Netflixie opłacone nawet na 6 miesięcy do przodu.

Netia

Szybki Internet oferuje Netia – światłowód o prędkości 1 Gb/s kosztuje tylko 70 zł/miesiąc. W promocji możesz otrzymac trzy miesiące za darmo. Obecnie firma kusi też dwoma miesiącami bez opłat za Bezpieczny Internet - pakiet antywirusowy i ochronę rodzicielską. Do wyboru znów jest umowa dwuletnia albo bez ram czasowych. Można także dokupić telewizję i usługi telefoniczne.

Orange

Także Orange przygotował kilka ciekawych ofert. Wybór opiera się znów na umowie na 24 miesiące albo bez limitu czasowego. Szybkość światłowodu zaczyna się od 300 Mb/s, a przy dopłacie osiąga 1 Gb/s. Zamawiając usługę online, otrzymasz dwa darmowe miesiące. W cenie pakietu 600 Mb/s i 1 Gb/s dostaniesz Funbox 6 z Wi-Fi 6. w przypadku Orange możesz wykupić pakiet z telefonią oraz z telewizją kablową, dającą dostęp do 112 kanałów. Aktywacja to jednorazowy koszt w wysokości 49,99 zł.

Który dostawca oferuje najlepszy Internet dla studentów?

Oferta dla studenta powinna przede wszystkim charakteryzować się krótką, elastyczną umową. Studenci często zmieniają miejsce zamieszkania, albo wyjeżdżają na miesiące letnie, dlatego nie chcą płacić przez cały rok. Są firmy, które wychodzą im naprzeciw i oferują umowę na czas roku akademickiego, a nie kalendarzowego.

Studenci szukają też oszczędności, ale nie kosztem prędkości łącza. Internet potrzebny jest im nie tylko do rozrywki, ale też do nauki, dlatego powinien być niezawodny.

UPC W UPC umowa zawierana jest bezterminowo. W promocji otrzymasz też telewizję Na Start oraz telewizję internetową Horizon GO w cenie pakietu. Operator nie przewiduje limitu danych. Za aktywację zapłacisz jednorazowo 59,90 zł, a abonament wyniesie cię 69,99 zł. Internet jest szybki, o wartości 500 Mb/s.

Vectra Także Vectra oferuje elastyczną umowę bez okresu zobowiązania. Plusem jest aktywacja za symboliczną złotówkę. Jest to też jedna z tańszych ofert. Miesięcznie zapłacisz 49,99 zł za nieograniczone ilości danych i łącze o prędkości 300 Mb/s.

Orange Światłowody oznaczają łącze na poziomie 300 Mb/s. Za abonament z rabatami zapłacisz 69,98 zł, a za podłączenie 49.99 zł, ale masz 2 tygodnie na przetestowanie usługi. Dostępna jest oferta bezterminowa.

O czym warto pamiętać przy wyborze Internetu?

Chociaż dostawcy kuszą ofertami z różnorodnymi bonusami, warto zachować rozsądek. Często okazuje się, że klient nie korzysta nawet z połowy opcji, które początkowo zachęciły go do zakupu danego pakietu. Ze względu na wysokie standardy nowych technologii także prędkość nie jest już wyznacznikiem. Większość firm decyduje się również na abonament bez limitu danych. Pozostaje zatem cena, czas trwania umowy i dostępność w twojej lokalizacji.